Actualitate· 1 min citire

Când polițiștii îi întocmeau raportul de reținere a permisului, au constatat că documentul este fals

Când polițiștii îi întocmeau raportul de reținere a permisului, au constatat că documentul este fals

Când polițiștii îi întocmeau raportul de reținere a permisului, au constatat că documentul este fals

Realitatea de Galati
Scris de Realitatea de Galati Publicat: 3 mar. 2021, 17:24

CERCETAT PENTRU FALS, UZ DE FALS ȘI CONDUCERE FĂRĂ PERMIS

La data de 27 februarie a.c., în jurul orei 17.20, un bărbat, de 26 de ani, din comuna Costache Negri, a condus autoturismul pe D.J. 251, dinspre comuna Costache Negri către comuna Pechea, fiind înregistrat cu aparatul radar circulând cu viteza de 149 km/h, într-un sector de drum cu limită de viteză 90 km/h.

Bărbatul a fost sancționat contravențional, ca măsură complementară fiindu-i reținut permisul de conducere, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

Cu ocazia întocmirii raportului de reținere a permisului, s-a constatat că documentul respectiv nu prezintă elementele specifice de siguranță și lipsesc anume componente ale acestuia.

Ca urmare, în cauză a fost întocmit dosar penal, bărbatul fiind cercetat pentru fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals și conducere a unui vehicul fără permis de conducere.

Sursa: Realitatea de Galati

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate